بیدمشک آنلاین

پاییگاه اینترنتی شخصی میلاد رضانژاد

پاییگاه اینترنتی شخصی میلاد رضانژاد

بیدمشک آنلاین

زایمان بی درد

مصاحبه با جناب آقای دکتر سید مهدی احمدی متخصص بیهوشی

 امروزه در کل دنیا روشی انجام می شود که گوی سبقت را از سزارین گرفته و مادران زیادی تمایل به انجام زایمان طبیعی بدون درد دارند .

با توجه به اینکه مادران درگذشته ترس بسیاری از زایمان طبیعی داشتند ، توضیح مختصری در مورد روش انجام بی دردی این نوع زایمان بدهید  ؟

دکتر احمدی : زایمان بدون درد ،روش های مختلفی دارد ؛از جمله می توان مادر را کاندید اپی دورال یا اسپاینال  کرد یا  روش بی دردی از طریق وریدی وجود دارد ،در روش دیگری که امروزه در کشور ما معمول است استفاده از ان تونکس (ترکیب نیتروزاکساید و اکسیژن) است که یک روش تهاجمی و مداخله گر نیست .

در این روش به مادر آموزش میدهیم که ماسک را، درهنگام درد، مقابل دهان و بینی اش قرار دهد ، ماسک دارای والو ( دریچه یکطرفه )است . مادر وقتی  ماسک را جلوی بینی میگیرد همین که اقدام به نفس کشیدن میکند حجمی از هوایی که ۵۰% آن اکسیژن و ۵۰% آن نیتروزاکساید است وارد ریه مادر می شود ، این خود باعث بیدردی می گردد .

مادری که در حال زایمان طبیعی است در هنگامی  که احساس درد می کند و رحمش در حال انقباض است ( میدانیم که دردهای زایمان دوره ای است ) در ماسک چند نفس کشیده تا زمانی ادامه می دهد که دیگر دردی را احساس نمی کند .

عوارض و مضرات آن چیست ؟

در پزشکی نمیتوان گفت کاری بدون مضرات است هر روشی بسته به اینکه فردی که روش را به کار می برد ، چقدر تبحر دارد و یا داروهای انتخابی عوارض آن متغیر است .

و یا عوارض استفاده از داروهای مختلف را نمیتوان نادیده گرفت .

درعوارض  روش هایی که تهاجمی تر است :مثل اسپاینال واپیدورال

 از عوارض اپیدورال  ممکن است هماتومی در محل ایجاد شود و این باعث فشار روی اعصاب آن ناحیه می شود ولی این موارد بسیار بسیار نادر است مگر آنکه مادر اختلالات زمینه ای ، خونی و انعقادی و… داشته باشد .

 در اسپاینال هم چون وارد فضای اینتراتکال میشویم میتواند باعث مننژیت شود ( اگر شرایط استریل رعایت نشود  مادربیشتر در معرض مننژیت قرار دارد) .

آیا داروهای مورد استفاده برای نوزاد مضر نیست ؟

خیر هیچکدام عارضه خاصی برای نوزاد ندارد .

آیا مادر باید آمادگی قبلی در این نوع روش داشته باشد ؟

 بهتر است قبل از انجام پروسه زایمان یک آمادگی روحی برای مادر ایجاد کنیم  تا مادر دچار استرس و اضطراب نشود. مخصوصا در روش ایپیدورال و اسپاینال که نیاز است مادر پوزیشن بگیرد و تهاجمی است ،مادر باید آموزش ببیند .

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

کاربران بیان میتوانند بدون نیاز به تأیید، نظرات خود را ارسال کنند.
اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید لطفا ابتدا وارد شوید، در غیر این صورت می توانید ثبت نام کنید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی